Masaż bańkowy w eMKmed

Masaż bańkowy w eMKmed

Masaż bańkami to popularna technika terapeutyczna, która swoje korzenie ma w chińskiej medycynie ludowej. Jest to metoda, która wykorzystuje specjalne bańki do tworzenia próżni wokół skóry, aby stymulować krążenie krwi i limfy oraz uwalniać napięcie mięśniowe. Istnieją dwa rodzaje masażu bańkowego: próżniowy i ogniowy. Oba rodzaje mają podobne korzyści dla zdrowia, jednak różnią się sposobem wykonania.


Jak działa masaży bańkowy?


Masaż bańkami próżniowymi polega na umieszczeniu bańki na skórze pacjenta i usunięciu powietrza z niej, aby utworzyć próżnię. Proces ten powoduje, że skóra i tkanki podskórne zostają podciągnięte do bańki, co zwiększa przepływ krwi i limfy. Jest to korzystne dla osób z bólami mięśni, napięciem, a także dla sportowców, którzy chcą poprawić swoją wydajność.


Masaż bańkami ogniowymi jest podobny do masażu bańkami próżniowymi, ale różni się tym, że bańki są ogrzewane przed umieszczeniem ich na skórze. To powoduje, że powstaje próżnia, która przyciąga powietrze z otoczenia, co tworzy płomień, który wprowadzany jest do bańki. Płomień ten szybko się wygasa, dając efekt próżni. Masaż bańkami ogniowymi daje podobne skutki jak masaż bańkami próżniowymi, ale posiada dodatkową korzyść, która polega na rozgrzaniu i rozluźnieniu mięśni.


Kto może skorzystać z masażu bańkowego?


Masaż bańkowy jest zalecany osobom borykającym się z bólem mięśni, stawów, pleców, czy szyi. Pomaga także w leczeniu urazów sportowych oraz chorób reumatycznych. Osoby zmagające się z problemami z układem oddechowym, takimi jak astma, mogą również skorzystać z tej metody, ponieważ masaż bańkowy pomaga w udrożnieniu dróg oddechowych i zmniejszeniu stanów zapalnych.

Masaż bańkami ma także działanie relaksujące. Podczas zabiegu wydzielają się endorfiny, które są naturalnymi związkami przeciwbólowymi i pomagają zmniejszyć stres. Dodatkowo poprawia się przepływ energii w ciele, co może pomóc w leczeniu niektórych chorób.


Przed przystąpieniem do masażu bańkowego, warto jednak skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli pacjent ma choroby skóry, problemy z krążeniem krwi, czy zaawansowane choroby wewnętrzne.


Dlaczego warto umówić się na masaż bańkowy?


Masaż bańkowy to skuteczna metoda na złagodzenie bólu, poprawę krążenia krwi oraz redukcję napięcia mięśniowego. W ciągu jednej sesji można odczuć znaczną poprawę samopoczucia i zwiększenie zakresu ruchu w stawach.

Dodatkowo masaż bańkowy może pomóc w redukcji cellulitu, poprawie wyglądu skóry oraz zapobieganiu tworzeniu się blizn. Regularne sesje masażu bańkowego mogą także przynieść korzyści w postaci redukcji stresu i poprawy jakości snu.


Warto zaznaczyć, że masaż bańkowy jest relatywnie bezpieczny, o ile przeprowadzany jest przez doświadczonego terapeutę. Nie powinno się wykonywać go samodzielnie, ponieważ niewłaściwe użycie narzędzi może spowodować niepotrzebne urazy i zwiększyć ryzyko infekcji.


W Centrum Medycznym eMKmed masaż bańkami wykonuje magister rehabilitacji Paweł „Znachor” Koziarski.


„Znachor” stosuje bańki w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak bóle mięśni, nerwobóle, choroby kręgosłupa, migreny, zaburzenia ukrwienia kończyn, astma oskrzelowa, a także w celu ujędrnienia skóry, pozbycia się cellulitu i wspomagania procesu odchudzania.


Jeśli borykasz się z którymkolwiek z wymienionych problemów, masaż bańkowy będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem!